Ethereum, SEC Baskılarına Direniyor: Fiyat Tırmanıyor!

Kripto para piyasasının en popüler ikinci kripto para birimi olan Ethereum, son zamanlarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) gelen artan baskılara ve spot ETF onayı için belirsizliğe rağmen yükselişini sürdürüyor. Bu durum, Ethereum’un uzun vadeli potansiyelinin ve yatırımcılar nezdindeki güveninin bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

Ethereum SEC’ten gelen artan baskılara yükselişle cevap veriyor

 Ethereum, son zamanlarda ABD SEC’den gelen artan baskılara karşı hareket ediyor. Ayrıca spot ETF onayı için belirsizliğe rağmen yükselişini sürdürüyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi SEC, 20 Mart’ta İsviçre merkezli Ethereum Vakfı’na soruşturma başlattığını duyurdu. Bu soruşturma, Ethereum’un bir “menkul kıymet” mi yoksa “emtia” mı olduğu konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi.

SEC’nin spot Ethereum ETF’i ihraç etmek isteyen VanEck, BlackRock ve Fidelity gibi dev finans kuruluşlarına karşı tutumu da son derece soğuk. Bu durum, Mayıs ayında bir ETF onayının olasılığını düşürdü. Bloomberg ETF analistleri, yakın zamanda spot Ethereum ETF onayının olasılığını %70’ten %30’a düşürdüler.

Coinbase’ten tepki geldi

Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, SEC’nin hamlesine tepki göstererek Ethereum’un bir “emtia” olduğunu belirtti. Ayrıca Bitcoin ile aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Grewal, SEC’nin geçmişte Ethereum’un bir “menkul kıymet” olmadığını kabul ettiğini de hatırlattı. Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen Ethereum fiyatı son 24 saatte %15 yükseliş gösterdi. Böylece, 3.551 dolara ulaştı. Bu yükseliş, Ethereum’un “hala buradayım” mesajı olarak yorumlanabilir.

Ayrıca Grewal,   “SEC’in ETH ETP başvurularını reddetmek için iyi bir nedeni yok” dedi. SEC Başkanı Gary Gensler’in bir zamanlar Kongre önündeki açıklamalarına işaret etti. Gensler’in o sıralar Ether’in bir menkul kıymet olmadığına dair ifade verdiğini belirtti. İkigai Asset Management’ın yatırım sorumlusu Travis Kling, 20 Mart tarihli bir gönderisinde kritik açıklamalar yaptı. “Bu artık açıkça ETH’ye koordineli bir saldırı gibi geliyor” dedi. “Ne olacağını merak ediyorum.” diye ekledi.

Temsilciler Meclisi üyeleri de tepki verdi

Fox Business muhabiri Eleanor Terrett, mahkeme celplerinin, menkul kıymetler düzenleyicisinin potansiyel spot Ether ETF ihraççılarıyla ilişki kurma konusunda neden isteksiz olduğunu açıklayabileceğini bile öne sürdü. Düzenleyicinin görünüşteki katılım eksikliği, dikkat çekiyor. Bu eksiklik Bloomberg ETF analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart’ın özellikle ETF olasılıklarını düşürmesine neden oldu. Bu arada Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi başkanı Patrick McHenry ve diğerleri de konu hakkında konuştu. Zira bunun düzenleyicinin önceki eylemlerine aykırı olacağını söylediler. Böylece, bildirilen hamleyi onaylamadıklarını paylaştılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x