ABD-Rusya söz düellosu: Biden Putin’e ‘kasap’ dedi

RUSYA’da altı gün önce meydana gelen kanlı 143 kişinin hayatını kaybettiği Crocus City Hall terör saldırısı ABD ile Rusya arasında buzları eritmeye yetmedi.

SEÇİM KONUŞMASI

ABD Başkanı Joe Biden, Kuzey Carolina’da seçim konuşması sırasında Rusya lideri Vladimir Putin’e ağır sözler sarfetti. ABD yönetiminin Rusya’nın başında Putin bulunduğu sürece hiçbir ilişkiye yanaşmayacağını belirten Biden, “Putin gibi bir kasapla işimiz olmaz. Ukrayna’ya egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruması için yardım etmeye devam etmemiz lazım. Örneğin bizde zenginlerin ödeyecekleri gelir vergisi yüzde 25 seviyesine çıkartılırsa bütçeye 40 milyar dolar ek girdi sağlanır. 10 yılda bu miktar 400 milyarı bulabilir. Bu paralarla Ukrayna’yı Putin’in elinden kurtarabiliriz” dedi.

‘KOVBOYLUK YAPIYOR’

Rusya’da terör saldırısının yankıları sürerken ABD liderinin Putin’i suçlayan çıkışı Kremlin Sarayı’nın gözünden kaçmadı. Hakaret karşısında tepki açıklaması yapan Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rusya Devlet Başkanı Sözcüsü olarak Biden’ın Vladimir Putin hakkında kullandığı ifadenin büyük ukalalık olduğunu önemle belirtmek isterim. Bu çıkış ABD için utanç kaynağı olmalı. Biden kendi çıkarları uğruna ülkesinde kovboyu oynamaya çalışıyor” ifadesini kullandı.

‘DEAŞ’IN YAPTIĞINA İNANMAK ZOR’

RUSYA Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova haftalık basın brifinginde terör örgütü DEAŞ’ın geçen cuma günü Moskova’da bir konser salonuna düzenlenen ve en az 140 kişinin ölümüne yol açan saldırıyı gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip olduğuna inanmanın “son derece zor” olduğunu söyledi. Rus yetkililer, DEAŞ-Horasan’ın saldırıyı üstlenmesi ve Batı’nın DEAŞ’a işaret etmesine rağmen bu iddialara şüpheyle yaklaşıyor. Bunun yerine Rus yetkililer, herhangi bir kanıt göstermeden Ukrayna’nın yanı sıra ABD ve İngiltere dahil Batılı ülkelerin bu olayda rol oynadığını öne sürdüler.

Ukrayna, Rusya’nın saldırıya karıştığı yönündeki suçlamalarını reddetti. İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron Rusya’nın Ukrayna ve Batı’nın dahli olduğu yönündeki iddialarını “tamamen saçmalık” olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x