Meksika’dan ABD’ye geçen Türk göçmen: Krizden ve baskından kaçtım, kartele 210 bin TL ödedim

ABD’nin Meksika sınırında kaçak göçmen krizi gündemden düşmezken yasa dışı yollarla gittikleri ABD’de daha iyi bir hayat umudu kuranlar arasında çok sayıda Türk de var.

33 yaşındaki Uğur isimli bir Türk, Meksika’dan ABD’ye geçen kaçak göçmenleri izleyen ABD televizyonu Fox News’e yolculuğunu anlattı. Türkiye ve Özbekistan’dan gelen grupla hareket eden Uğur, Türkiye’de ekonominin hızla kötüleşmesi ve hükümet baskısının artmasıyla ABD’ye gitmeye karar verdiğini söyledi.

İstanbul’da mağaza müdürü olarak çalıştığını ama Türkiye’de hayatın giderek kötüye gittiğini söyleyen Türk kaçak, Meksika karteline kendisini ABD sınırına götürmesi için 6500 dolar (210 bin TL) ödediğini de ifade etti.

“ABD bize vize vermiyor, o yüzden buraya yasa dışı yollarla geldik” diyen genç, hayalinin Los Angeles’ta yaşayıp kuryelik yapmak olduğunu ifade etti.

Uğur, çalışma izni için 180 gün beklemek zorunda olduğunu ve ABD’nin kendisine çalışma hakkı vermesini umduğunu kaydetti.

ABD’Yİ BÖLEN GÖÇ KRİZİ

Fox News, video haberinde Uğur ve beraberindekilerin sınıra ulaşan binlerce kaçak göçmenden biri olduğunu belirterek geçen sene 1 milyondan fazla kaçak göçmenin ABD’ye giriş yaptığını hatırlattı.

Meksika sınırından kaçak göç, başkanlık seçimleri yaklaşırken ABD’nin en önemli gündemlerinden biri. ABD’deki Cumhuriyetçi valiler, Joe Biden yönetiminin göçmen politikasının ülkeyi krize sürüklediğini belirterek sınıra çok sayıda Ulusal Muhafız göndermişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x