2019’da İstanbul’da yaşanan çifte seçim bu kez Türkeş’in memleketinde tekrarlanacak

MHP’nin kurucu Genel Başkanı Alpaslan Türkeş’in memleketi olan Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde 2 Haziran’da tekrarlanacak yerel seçim için büyük mücadele başladı.

Deniz Yağan

31 Mart’ta CHP’li aday Deniz Yağan 5 bin 82 oyla seçimi önde bitirmiş, MHP’nin adayı mevcut Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu ise 4 bin 758 oy almıştı. MHP mühürsüz oy pusulaların olduğu iddiasıyla itirazda bulundu ve seçim iptal edildi.

Menduh Uzunluoğlu

VEKİLLERİN SÖZ DÜELLOSU

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir “Pınarbaşılı hemşerilerimiz teröristlerin siyasi uzantısıyla iş birliği yapan CHP’ye sandıkta haddini bildirecek ve MHP tercihi ile asil duruşunu yeniden gösterecektir” dedi. CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç ise “Seçilen adayımızın iradesi gasp edilmiş ve mazbatası verilmemiştir. 2 Haziran’da Pınarbaşı halkı daha büyük farkla CHP’li Deniz Yağan’ın hakkını teslim edecektir” cevabını verdi. 2019’da İstanbul’da Ekrem İmamoğlu 31 Mayıs’ta kazandığı halde seçim iptal edilmiş, 23 Haziran’daki tekrar oylamadan da galip çıkmıştı.

Kayseri’den giden ailenin Lefkoşe’de doğan çocuğu

Alparslan Türkeş 25 Kasım 1917’de Kıbrıs Lefkoşa’da doğdu. Ancak büyük dedeleri Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi Köşkerli köyündendi. Aile Sultan Abdülaziz tarafından 1860’lı yıllarda Kıbrıs’a gönderilen Türkler arasında yer almıştı. Kıbrıs Osmanlı tarafından 1571’de fethedilmiş, 1878’de İngilizlere bırakılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x